Hagyományosan csak számítógép hálózatról ma már nem beszélhetünk. Mégpedig azért, mert nem szigorúan csak számítógépek hanem egyéb eszközök is csatlakoznak a hálózatokhoz. Ma már egyre többször hallani azt a kifejezést, hogy “a Dolgok Internete.” Valóban ma már kapcsolódunk okostelefonokkal, háztartási eszközökkel, vezérelhetjük távolról a kazánuk termosztátját, nyithatjuk ajtónkat is. Ma már a berendezések is kommunikálnak egymással és ezek új biztonsági veszélyeket is rejtenek magukban.
Ebben a cikkben most csak a hálózatok felépítését mutatom be, különböző szempontok szerint.
Hálózat fogalma
A számítógép hálózatok olyan hálózatba kötött eszközök összessége, amik valamilyen átviteli közeg segítségével kommunikálnak egymással.
Hálózat méret szerinti megkülönböztetése
PAN
A legkisebb méretű hálózat a PAN, azaz a Personal Area Network vagyis a személyes hálózat. Ez tipikusan az otthoni környezetben lévő PC összekötve másik PC-vel, vagy bluetooth segítségével más eszközzel, esetleg okostelefonnal vagy egyéb eszközzel, nyomtatóval, hűtőgéppel stb.

LAN
A következő a LAN, azaz a Local Area Network vagyis a helyi hálózat. Ilyen hálózatot használnak a vállalatok, egyetemek, kutatóintézetek. Itt már lényegesen több hoszt kapcsolódik össze, vannak szerverek, pc-k, laptopok, nyomtatók, internet telefonok is. Általában ezek a szervezet méretétől függően több alhálózatra vannak osztva.

MAN
Következő a hálózatok sorában a MAN, azaz a Metropolitan Area Network. Ez már a városban található épületeket, szervezeteket kapcsolja össze egy nagyobb hálózatba. Itt már megjelennek az internetes szolgáltató eszközei is mint a különböző nagy teljesítményű forgalomirányító eszközök, DNS kiszolgálók, szerverek, levelező kiszolgálók is.

WAN
A legnagyobb hálózat a WAN, azaz Wide Area Network magyarul a nagy távolságú vagy méretű hálózat, vagyis maga az Internet. Ez kapcsolja össze a az összes hálózatot egy nagy egésszé. Ebben a hálózatban nagyon nagy teljesítményű eszközök helyezkednek el, hiszen óriási adatforgalmat kell lebonyolítaniuk. Itt már kontinenseket összekötö tenger alatti kábeleken és a Föld körül keringő műholdakon keresztül folyik a kommunikáció.

Csoportosítás hálózati topológia szerint
Felépítés szerint megkülönböztetünk:
- Csillag
- Gyűrű
- Sín (busz)
- Hierarchikus vagy fa
- Teljes
hálózatokat.
Csillag felépítés jellemzői
Minden eszköz közvetlenül csatlakozik a központi szerverre egy kábel és egy központi vezérlő egység segítségével. Központi vezérlő egység a HUB és a switch. Bár a HUB manapság már elavult, inkább jellemző az utóbbi eszköz a switch használata. Ha egy eszköz adatokat küld a másiknak, akkor az a központi vezérlő egységen keresztül éri el a másik eszközt. A vezérlő egység a forgalom zavartalan lebonyolításáért felel hasonlóan egy közlekedési rendőrhöz, aki egy kereszteződés forgalmát irányítja 🙂 Hátránya ennek az elrendezésnek pont az ha sok eszköz küld egymásnak adatot, akkor a központ túlterheltté válik az adatforgalom lassul ezáltal sokat homokórázik a gép 🙂 Ha a központi egység meghibásodik, akkor az egész hálózat megbénul és használhatatlanná válik. Előnye viszont ha csak az egyik host működésében keletkezik hiba akkor a többi gép még tud adatot küldeni a másiknak.

Kép forrása: www.oveges.hu
Gyűrű felépítés jellemzői
Minden eszköz még a szerver is két szomszéd eszközzel áll kapcsolatban. Egymáson keresztül érik el a távolabbi eszközt mivel az összeköttetés körkörös. Ha elindulunk egyik irányba, akkor a kezdő host-hoz érkezünk vissza mivel az adatok egy irányba haladnak. Az adatok addig vándorolnak amíg el nem érik a célgépet. Hátránya, hogy minden gép megkapja az adatokat és ezért illetéktelenek is hozzáférhetnek. Ha bármelyik gép vagy kábel meghibásodik, akkor a hálózat működése leáll.

Kép forrása: www.oveges.hu
Sín topológia
Ez a hálózat egy busz-nak nevezett átviteli közeget használ. Minden gépnek egyedi címe ( IP címe) van a hálózaton. Nem egy hosszú kábelből áll, hanem sok kis rövid szakaszból amelyek T csatlakozókkal vannak összekapcsolva így téve lehetővé a gépek csatlakozását. Ebben az elrendezésben minden host megkapja az adatokat. Ekkor az megvizsgálja a csomagot és az adatok alapján eldönti neki szól e az uzenet vagy sem. Ha igen megtartja azt, ha nem “eldobja”. Hátrány ha megszakad bárhol a buszkábel az átvitel megszűnik. További probléma az hogy csak korlátozott számú gépet lehet rácsatlakoztatni a hálózatra, hiszen a kábel hosszának függvényében gyengül a jel. Természetesen jelismétlő beiktatásával ez kiküszöbölhető.

Kép forrása: www.oveges.hu
Hierarchikus vagy fa topológia
Ebben a hálózati tipusban egy központi gép van legfelül. Erre csatlakoznak az úgynevezett közvetítő gépek amire szintén csatlakoznak további gépek. Hátránya szintén az, ahol kiesik egy gép vagy egy kábel, ott a hozzá csatlakozó úgynevezett alhálózatok működése leáll.

Kép forrása: http://www.ektf.hu/~csabakom/halo/fa1.html
Teljes topológia
Ebben az elrendezésben minden gép közvetlenül össze van kötve az összes többivel. Gyorsabb az adatátvitel hiszen minden eszköz közvetlenül tud küldeni adatot a másiknak. Ha kiesik egy kábel akkor is van alternatív útvonal amin lehet adatot küldeni. Ez a hálózat a leghibatűrőbb, viszont a hátránya pont felépítéséből következik, hiszen a sok kábel jelentősen megnöveli a hálózat építésének a költségeit. Inkább szerverek összekötésére használják.

Kép forrása: http://94.199.180.149/html/dpi/efeladat/sz_etankonyv/tankonyv.php?p_id=82640